Az Európai Bizottság ma egy lakossági befektetési csomagot fogadott el, az új szabályok célja, hogy képessé tegyék a lakossági befektetőket arra, hogy szükségleteikhez és preferenciáikhoz igazodó befektetési döntéseket hozzanak, biztosítva számukra a méltányos bánásmódot és a megfelelő védelmet - olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Az amerikai felügyeleti szerv nem hosszabbítja meg a befektetési elemzésekre érvényben lévő eddigi haladékot, így a nagy Wall Street-i bankok kénytelenek lesznek megfelelni azoknak az új szabályoknak, amelyeket az EU-s MiFID 2 irányelv váltott ki, hacsak nem akarják elérhetetlenné tenni az általuk készített elemzéseket az európai ügyfeleik számára– számol be a hírről a Financial Times.
Az ESMA (European Securities and Markets Authority) 2022. február 8-án közleményt adott ki arról, hogy 2022. során közös felügyeleti akciót (“common supervisory action”) indít a tagállami tőkepiaci felügyeleti hatóságokkal a MiFID II szabályozás szerint elvárt, költségekre és díjakra vonatkozó közzétételek vizsgálatára vonatkozóan.
Most jön a pudin igazi próbája az ESG-befektetéseknél több szakértő szerint is, az idei év felfedheti, kik azok, akik csak a magas hozamok miatt fektetnek ilyen alapokba, és kik azok, akiket valóban a fenntarthatósági célok vezérelnek. Az ESG-alapok jó teljesítményét ugyanis eddig leginkább a technológiai cégek hajtották, amelyek idén lényegesen alulteljesítőek lehetnek - számol be a hírről a Financial Times.
A brüsszeli jogalkotók figyelmeztetést küldtek a tagállami felügyeleti szerveknek arról, hogy január végégig pontot kell tenni a PRIIPs-szel kapcsolatban felmerülő kérdésekre – írja a Financial Times.
Márciusban lép életbe az EU új szabálya (Sustainable Finance Disclosures Regulation, SFDR) a befektetési alapok piacán, amely szélesebb körű tájékoztatást ír elő az alapok számára a portfóliójuk ESG-kockázatairól. A cél az lenne, hogy az átláthatóbb befektetések mellett egyre többeket ösztönözzenek a fenntarthatóságot szem előtt tartó befektetéseket választására – írja a Financial Times.
Piaci szakértők szerint azért nem megy olyan jól a tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) értékesítése Európában, mivel az itteni piaci adatszolgáltatók nem osztanak meg megfelelő adatokat a részvényárakra és kereskedési volumenekre vonatkozóan – írja a Financial Times.
Az Európai Bizottság a mai napon, a koronavírus-válsághoz kapcsolódó, átfogó helyreállítási stratégiájának részeként tőkepiaci helyreállítási csomagot fogadott el. Április 28-án a Bizottság már javaslatot tett egy bankcsomagra, amelynek célja, hogy Unió-szerte megkönnyítse a háztartásoknak és a vállalkozásoknak nyújtott banki hitelezést. A mai intézkedések célja, hogy a tőkepiacok könnyebben tudják támogatni az európai vállalkozásokat a válságból való kilábalásban. A csomag célzott változtatásokat javasol a tőkepiaci szabályok tekintetében. Ezek ösztönözni fogják a gazdaságba történő nagyobb mértékű beruházást, lehetővé teszik a vállalatok gyors feltőkésítését, és növelik a bankok képességét a helyreállítás finanszírozására - derül ki a bizottság közleményéből.
A francia és német alapkezelők is azért küzdenek, hogy változtassanak az elemzések kifizetésére vonatkozó MiFID 2-es szabályokon az európai hatóságok. Az érintett francia és német szolgáltatók ezzel a lépéssel nyíltan szembemennek a brit lobbistákkal a MiFID 2-es szabályok átírása érdekében - írja a Financial Times.
A gazdaság gyorsabb helyreállása érdekében több ponton is könnyíteni tervezik a MIFID 2-es előírásokat a bankok, brókercégek és alapkezelők számára – számol be a hírről a Bloomberg.
Az európai alapkezelőket tömörítő szervezet, az Efama adott ki arról egy közleményt, mennyire félrevezeti a befektetőket a jelenleg érvényben lévő EU-s rendelet, a PRIIPs, amely a befektetésekről rendelkezésre álló kiemelt befektetői információkat hivatott egyszerűsíteni. Itthon a probléma egyelőre csak egyes tőkevédett és származtatott alapokat érinti, de 2022-re minden alapra kiterjedhet.
Több fronton is enyhítene a MiFID 2-es irányelven az Európai Bizottság, többek között egyszerűbbé tennék az árupiaci derivatívákkal való kereskedést, mellyel elsősorban az euró alapú ügyletek számát pörgetnék fel – írja a Financial Times.
Az Európai Értékpapír- és Piacfelügyeleti Hatóság (Esma) szerint hiába a MiFID 2, nem csökkentek a kereskedési költségek, ezért lépésre szánja rá magát – írja a Financial Times.
Nem akar minden szolgáltató a szuperállampapír elsődleges forgalmazója lenni, ráadásul nagyon sok bank kiszolgáltatott helyzetbe navigálta magát a MÁP+ eladásával, így kérdés, mit hoz a következő év – árulta el Parádi-Varga Tamás, az SPB Befektetési Zrt. vezérigazgatója a Portfolio-nak adott interjúban, aki szerint ha valaki év elején MÁP+ helyett hosszú lejáratú dolláros állampapírt vett, közel 32%-ot is tudott keresni rajta. Kitért arra is, milyen a befektetési világ két évvel a MiFID 2 bevezetése után, hogyan lehet felismerni egy jó privátbankárt és milyen befektetési alapokat kellene piacra dobni ahhoz, hogy Magyarországon is legyen értelme a független tanácsadásnak.
A költségcsökkentésekkel párhuzamosan egyre kevesebb elemzést írnak a nagy befektetési házak a piacon lévő cégekről. A trend mindenhol megfigyelhető, de különösen Európában jelent akkut problémát, ahol mindehhez a MiFID 2 is hozzájárul – írja a Financial Times.
Nagyon találó volt, amikor egy Star Wars hasonlattal kezdte a Financial Times azt a véleménycikkét, amely a MiFID 2 újragondolásával kapcsolatos aggályokat sorolta. Merthogy tavaly év elején lépett életbe, jövőre máris újragondolná a MiFID 2-es szabályokat az Európai Bizottság a befektetők és a nemzeti szabályozó hatóságok sorozatos panaszáradatát követően.
Átcsoportosítás a 2025-ös büdzsében.
A döntés John F. Kennedy, Robert F. Kennedy és Martin Luther King aktáit érinti.
Magukra vállalnák az amerikai hozzájárulást.
A UnitedHealthcare élén.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?